lefkada-news

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στη Σούπερ Λιγκ

Μόλις μία σεζόν διήρκεσε το «πέρασμα» του Παναιτωλικού από τη Β` Εθνική. Η ομάδα του Μάκη Χάβου νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» και πανηγύρισε την επιστροφή της στη Σούπερ Λιγκ μετά από τον περσινό υποβιβασμό.

Το σημερινό ματς για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ ισοδυναμούσε με «τελικό», αφού ο νικητής θα έπαιρνε την άνοδο. Το υπέροχο γκολ του Ανρί Καμαρά στο 27ο λεπτό «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα στο β` ημίχρονο με τον Γιενγκά στο 58`.

Οι Βολιώτες πίεσαν για την ανατροπή, όμως στο 71` ο Κουτσοσπύρος έγραψε το 1-2 και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Αγρινίου, η οποία πήρε το τέταρτο «εισιτήριο» ανόδου μετά τον Εργοτέλη, τον Απόλλωνα Σμύρνης και την Καλλονή.

Στο άλλο σημερινό ματς, ο Ηρακλής επικράτησε εύκολα στο «Καυτανζόγλειο» της Νίκης Βόλου με 4-0 (Κιρόφσκι 36``, 59` πεν., Παληγιώργος 40`, +90` Αλεξίου).