lefkada-news

Πρόκριση και για Ρεάλ, Τσέλσι

Την Παρασκευή στο αρχηγείο της UEFA στην Ελβετία, στη Νιόν, θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της προημιτελικής και της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ. Οκτώ ομάδες με όραμα τον τελικό της 26ης Μαϊου στο Γουέμπλεϊ, θα μπουν στην κληρωτίδα της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, χωρίς κανέναν περιορισμό. Αυτό σημαίνει ότι δεν αποκλείονται οι "εμφύλιοι", καθώς στους "8" έχουν προκριθεί οι δύο κορυφαίες ισπανικές ομάδες (Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης), τρεις αγγλικές (Μάντσεστερ Γ., Τσέλσι, Τότεναμ), ενώ από μία εκπρόσωπο έχουν η Ιταλία (Ιντερ), η Γερμανία (Σάλκε) και η Ουκρανία (Σαχτάρ Ντόνετσκ).

Ρεάλ Μαδρίτης-Λιόν 3-0

Με άνεση η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Λιόν και πήρε το "εισιτήριο" για τους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ο πρώτος αγώνας είχε ολοκληρωθεί ισόπαλος 1-1.

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 37΄ με εξαιρετική προσπάθεια του Μαρσέλο, του "αφανή ήρωα" της φετινής Ρεάλ. Οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, δεν απείλησαν, ενώ έκαναν και λάθη όπως η ασυνεννοησία του Κρις και του Λόβρεν στο 65΄ που έδωσε την ευκαιρία στον Μπενζεμά να μπει μόνος στην περιοχή και να γράψει το 2-0. Λίγο αργότερα, στο 76΄, ο Ανχελ Ντι Μαρία τελείωσε με υποδειγματικό πλασέ την ασίστ του Οζίλ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Κίτρινες: Καρβάλιο, Πέπε - Σισοκό, Γκουρκίφ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία (79΄ Γκρανέρο), Οζίλ, Ρονάλντο (74΄ Αντεμπαγιόρ), Μπενζεμά (84΄ Ντιαρά)

ΛΙΟΝ (Κλοντ Πιέλ): Γιορίς, Ρεβεϊγέρ, Κρις, Λόβρεν, Σισόκο, Μπριάν (46΄ Γκομίς), Γκουρκίφ (69΄ Πιέ), Τουλαλάν, Κάλστρομ, Ντελγκάδο (80΄ Πιάνιτς), Λισάντρο Λόπες

Τσέλσι-Κοπεγχάγη 0-0

Ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι της Τσέλσι με την Κοπεγχάγη στο "Στάμφορντ Μπριζ", που σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα, έδωσε στους «μπλε» την πρόκριση στα προημιτελικά του τσάμπιονς λιγκ.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πίεζε με τους Ντρογμπά, Ανελκά να αποτελούν συνεχή απειλή για την άμυνα της Κοπεγχάγης. Πάντως, η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημίχρονου ανήκει στους Δανούς, καθώς στο 26΄ ο Εντόι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Τσέχ.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία συνεργασία Ανελκά-Μίκελ, με τον τελευταίο να κάνει κεφαλιά και να στοχεύει το δοκάρι.

Διαιτητής: Σβέιν Οντβαρ Μόεν (Νορβηγία)

Κίτρινες: Ντρογμπά-Κλάουντεμιρ, Μπολάνιος

ΤΣΕΛΣΙ (Αντσελότι): Τσέχ, Μποσίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες, Μικέλ (83΄ Έσιέν), Λάμπαρντ, Ζίρκοφ (75΄ Μαλουντά), Ανελκά (67΄ Τόρες), Ντρογκμπά.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ (Σολμπάκεν): Βίλαντ, Βεντ, Γιόργκενσεν, Άντονσον, Μπένγκτσον (61΄ Ζοχόρε), Κλάουντεμιρ, Κβιστ, Μπολάνος (89΄ Κρίστιενσεν), Βίνγκααρντ (74΄ Σαντίν), Γκρόνκιερ, Εντόι.