lefkada-news

Ώρα για το έκτο τρόπαιο-Απογοήτευσε ο Ολυμπιακός

Θριαμβευτική πρόκριση πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ανέτρεψε τα προγνωστικά και υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης να είναι απλή... θεατής στο φετινό φάιναλ φορ (6-8/5), που θα διεξαχθεί στο «σπίτι» της. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 78-67 της Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, στον τέταρτο μεταξύ τους αγώνα, έκαναν το 3-1 στη σειρά και πήραν την πρόκριση για το 10ο φάιναλ φορ της ιστορίας τους, όπου θα διεκδικήσουν τον 6ο ευρωπαϊκό τίτλο τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-33, 56-47, 78-67

Χαρακτήρα πρωταθλητή έδειξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο είχε να αντιμετωπίσει εκτός από την Μπαρτσελόνα και τα σφυρίγματα του Λαμόνικα, που φόρτωσε γρήγορα με ανύπαρκτα φάουλ τους «πράσινους» και ανάγκασε τον Διαμαντίδη να έχει στην πλάτη του 2 φάουλ από το πρώτο δίλεπτο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και με αιχμή του δόρατος τον Καλάθη προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0. Ακολούθησε ρεσιτάλ λανθασμένων σφυριγμάτων των διαιτητών, ο Ομπράντοβιτς τράβηξε στο 2ο λεπτό τον Διαμαντίδη στον πάγκο για να τον προστατεύσει, και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε στο 5` σε 9-9.

Ο Καλάθης με καταπληκτική απόδοση σε άμυνα και επίθεση κράτησε το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό, αλλά η ατυχία χτύπησε τον στρατόπεδο του Παναθηναϊκού όταν 2 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Νίκολας υπέστη διάστρεμμα και δεν κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα. Πάντως, η «πράσινη» άμυνα δεν πτοήθηκε, κράτησε για 3 λεπτά τους Ισπανούς άποντους και μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +4 (16-12).

Η Μπαρτσελόνα των τραγικών ποσοστών ευστοχία στην πρώτη περίοδο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στα πρώτα λεπτά στου δεκαλέπτου και με τον Βάσκεθ να πετυχαίνει 6 πόντους έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και πήρε το προβάδισμα στο 13` με 22-20. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε και με πρωταγωνιστές στην επίθεση Περπέρογλου, Μπατίστ και Φώτση (1 τρίποντο) ξέφυγε με 27-23 στο 16`. Ο Ναβάρο δήλωσε «παρών» ξεφεύγοντας σε 3 επιθέσεις από τον Καλάθη και με προσωπικό σερί 7-0 ισοφάρισε και πάλι σε 31-31 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 34-33.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού υπήρξε καθοριστική στην τρίτη περίοδο. Τελευταία φορά που η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά στο σκορ ήταν στο 31` όταν Λόρμπεκ από τις βολές έγραψε το 35-34. Έξι διαδοχικοί πόντοι του Βουγιούκα έδωσαν το έναυσμα (40-38), για να πάρουν τη σκυτάλη Φώτσης, Διαμαντίδης με τον αρχηγό να δίνει με βολές το +8 (48-40) στο 27`. Εμφανώς επηρεασμένη η Μπαρτσελόνα, που έβλεπε τα πικ εν ρολ της να καταστρέφονται από την αντίπαλη άμυνα, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, ενώ ο έμπειρος Τσαρτσαρής ανέβασε από τα 6.75 τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 με τη λήξη του ημιχρόνου (56-47).

Ο Διαμαντίδης δε χαρίστηκε στην Μπαρτσελόνα και φρόντισε με πέντε διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο) να εκτοκεύσει τη διαφορά στο 34` στο +13 (63-50). Ο εξαιρετικός και απόψε Καλάθης, παίκτης κλειδί στα πλέι οφ, μιμήθηκε τον αρχηγό από τα 6.75 (66-53). Με την Μπαρτσελόνα να κάνει βεβιασμένες κινήσεις δεν υπήρχε περίπτωση ανατροπής... Μόρις, Λάκοβιτς και Αντερσον πάλεψαν, αλλά οι «πράσινοι» από τις βολές έφτασαν μέσα σε επιδοκιμασίες από τον κόσμο τους στο τελικό 78-67. Πλέον ο πεντάκις πρωταθλητής Ευρώπης περιμένει το νικητή της σειράς Ολυμπιακός-Σιένα για να μάθει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Ντραμπικόφσκι (Ουκρανία), Ρίζικ (Ουκρανία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 8, Φώτσης 11 (1), Σάτο 10, Νίκολας, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 11 (1), Βουγιούκας 10, Καλάθης 12 (1), Καϊμακόγλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 3 (1), Λάκοβιτς 5, Ναβάρο 7 (1), Βάσκεθ 14, Ινγκλις 2, Ντονγκ 7, Μόρις 5 (1), Λόρμπεκ 9 (1), Αντερσον 13 (2), Γκριμάου 2.

Απογοήτευσε ο Ολυμπιακός

Ακόμη μία απογοητευτική εμφάνιση και ο Ολυμπιακός των μεγάλων προσδοκιών αποκλείστηκε από το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» παραδόθηκαν στις ορέξεις του αουτσάιντερ, Σιένα, και στον τέταρτο μεταξύ τους αγώνα ηττήθηκαν 88-76 στην Τοσκάνη και αποχαιρέτησαν τα όνειρα της τρίτης διαδοχικής συμμετοχής σε φάιναλ φορ. Η πρωταθλήτρια Ιταλία έκανε το 3-1 στη σειρά των πλέι οφ και πλέον καλείται στον ημιτελικό της 6ης Μαϊου στη Βαρκελόνη να κάμψει την αντίσταση ακόμη μίας ελληνικής ομάδας, αυτή τη φορά του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 50-36, 68-61, 88-76

Ο Ολυμπιακός έμεινε για περίπου ένα πεντάλεπτο μέσα στο παιχνίδι, καθώς μέχρι το ημίχρονο τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας του από τα 6.75 (2/10), τα 8 λάθη και η αδυναμία να περιορίσει επιθετικά τον Χέρστον, ο οποίος πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με 19 πόντους, συνέβαλαν ώστε ο Ολυμπιακός να κλείσει το ημίχρονο στο -14 (50-36).

Χαλπερίν και Μπουρούσης «έσωσαν» τον Ολυμπιακό από τη βροχή τριπόντων των Ιταλών και στο 5ο λεπτό ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 12-12. Ωστόσο, Χέρτσον με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και Λαβρίνοβιτς με 9 βοήθησαν την Σιένα να "τρέξει" απέναντι στον σαστισμένο επιθετικά και αμυντικά Ολυμπιακό επιμέρους σκορ 17-6 και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (29-18). Η διαφορά στο 11` ανέβηκε και πάλι στους 11 πόντους (31-20), ενώ παρά τις προσπάθειες του Χαλπερίν, ο οποίος προσπαθούσε -χωρίς αποτέλεσμα- από τα 6.75 για την ανατροπή, η σκληρή άμυνα των Ιταλών δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό που έχασε την επαφή και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -14 (50-36).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρέθηκε ακόμη και στο -17 (55-38 στο 22`), έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για ανατροπή, αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή. Από το 63-50 οι «ερυθρόλευκοι» "έτρεξε" με πρωταγωνιστές του Σπανούλη, Τεόντοσιτς επιμέρους σκορ 11-3 και στο 29` μείωσε με 1/2 του Νεστέσροβιτς σε 66-61, για να ολοκληρωθεί 68-61 η περίοδος με καλάθι του Ράκοβιτς. Με σερί 10-0 η Σιένα ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (73-63) και «γκρέμισε» τα όνειρα του Ολυμπιακού που έδειχνε να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα για την υπέρβαση... Ο Χέρστον συνέχισε να εκτελεί και ο Καουκένας στο 38` τον «σκότωσε» από τα 6.75 (84-69). Το τελικό 88-76 διαμορφώθηκε από τον απογοητευμένο Μπουρούση με 2/2 βολές.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρτίν (Ισπανία), Ερτσεγκ (Κροατία), Βογινόβιτς (Σερβία)

ΣΙΕΝΑ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ, Ζήσης 6, Χέρστον 25 (1), Καραρέτο, Ράκοβιτς 2, Λαβρίνοβιτς 19 (2), Καουκένας 5 (1), Ρες 4, Μικελόρι, Γιάριτς 12 (1), Στόουνρουκ 10 (1), Μος 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 5, Σπανούλης 7 (1), Μπουρούσης 16 (1), Μαυροκεφαλίδης 5, Νίλσεν 3, Ερτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 10, Χαλπερίν 10 (2), Γκόρντον 16 (2).