lefkada-news

ΝΙΚΗσε τον Κρόνο στην πρεμιέρα της Α1

Η Νίκη Λευκάδας αιφνιδιάστηκε από τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, αλλά εν τέλει κέρδισε εύκολα με 77-72. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να χάνουν με 25-23 στο 10`, πέρασαν μπροστά ακόμα και με 17π. στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι φιλοξενούμενες «μάζεψαν» στην τέταρτη περίοδο την έκταση της ήττας τους, για το τελικό -5.

Νίκη Λευκάδας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 77-72
Διαιτητές: Καρακάσης, Λογοθέτης.
Δεκάλεπτα: 23-25, 49-42, 69-52, 77-72.
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 8, Τελίδου 17 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 18, Μπότση, Γούναρη 6 (2), Ψυχογιού 11 (3), Γράψα, Παπαδοπούλου, Λογοθέτη, Στάρα 16 (2), Δεληγιάννη 1.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου 4, Αυτζή 11 (1), Σπαθάρου 14 (1), Τσιμπίδη, Γκράις 17 (1), Σταμάτη 2, Οικονόμου, Φάρου, Ξάνθου, Γασπαράτου, Σίντι 8, Κυριακοπούλου 16 (1).

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο κλειστό της Πυλαίας, με 71-61 επί του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε ο Παναθλητικός στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών.

Το συγκρότημα των Συκεών, αν και νεοφώτιστο, ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο φετινό γυναικείο πρωτάθλημα. Πήρε εξ αρχής τα «ηνία» της αναμέτρησης, κλείνοντας μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 19-16 και το ημίχρονο με 31-28, με την εικόνα του ματς να μην αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο (42-49 στο 30`). Με παράπονα από τη διαιτησία έμειναν οι γηπεδούχες.

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο καθ` όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος αγχώθηκε για να κάμψει με 64-62 την αντίσταση της Τερψιθέας Γλυφάδας. Με το σκορ στο 62-61 η Σπιλιότις αστόχησε σε κρίσιμο σουτ κι εν συνεχεία η Χάουαρντ με 2/2 βολές σε «νεκρό χρόνο» διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, η νεοφώτιστη Δάφνη Αγ. Δημητρίου υποδέχθηκε τον Αθηναϊκό και τον κέρδισε δίκαια με 56-47.